kalite doğamızda var...
canturk kütük ev

NEDEN AHSAP

 • Ahşap Anadolu'da binlerce yıllık bir geçmişe sahip en eski yapı malzemesidir.
 • Üretimi ve işlenmesi için en az enerji gerektiren yapı malzemesidir.
 • Üstün nem ve ısı yalıtımı özellikleri ile yaşanacak en sağlıklı ortamı sunar.
 • Ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranı, betonarme ve çelikten 5 kat daha yüksektir.
 • Ahşaptan yapılmış kütük ve kalas evler prefabriktir. Teknolojisi gereği üst üste dizilerek inşa edildikleri için montajı kolaydır ve istendiğinde demonte edilip taşınabilir.
 • Sesi emme kabiliyeti, yüksek ısısı, elektriği iletme seviyesinin düşük olması ve elektrostatik yük aldırma özelliği ve uygun yalıtım malzemeleriyle, yüksek kalitede yalıtım sağlar.
 • Ahşap ev doğada yaşama hissi verir.
 • Ahşap kokusu sinir sisteminizi düzenler, rahatlatır.
 • Ahşap ev doğaya olan sevgiyi ve saygıyı arttırır.
 • Ahşap ev depreme karşı korur, güvenlidir.
 • Ahşap ev dayanıklıdır, hesaplıdır.
 • Ahşap ev çabuk ısınır, geç soğur, sıcağı ve soğuğu geçirmez.
 • Ahşap ev çok ekonomiktir, tasarrufludur.
 • Bugün gerekli önlemler alınır, ahşaba dönülürse ve doğa da bize 20 yıl "avans" verirse, Türkiye'nin tüm deprem riskinden 20 yıl içerisinde tümüyle kurtulacağını?

YANGINA KARSI DAYANIKLILIK

Türkiyede dünyanın aksine yangında ahşabın diğer yapılara göre daha korumasız ve dayanıksız olduğu varsayılır. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Yanan ev değil, içindeki eşyalardır. Ahşap gerekli kalınlık kullanıldığında yangın anında dış yüzeyinin kömürleşmesi nedeniyle kendine doğal bir koruma perdesi meydana getirir ve bu doğal izolasyon alevlerin iç kısma kadar gitmesini geciktirir.

Ahşap ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliklerinden dolayı yangına 30-90 dakika dayanabilir. Bu sayede taşıyıcı kiriş ve kolonlar saatlerce dayanabilir. Ayrıca ahşap malzemenin yanma süresi malzemenin kesiti büyüdükçe uzar. Yanan kısmın kolayca tamiratı ise mümkündür.. Yanan bir beton yapı ise, taşıyıcıların içerisindeki demirin deforme olmasından dolayı taşıyıcı özelliğini yitirir. Bu yüzden, içinde tekrar oturmak son derece tehlikelidir.

Çelik bir yapı ise, aşırı genleşmeden dolayı deforme olur. Taşıyıcılar 600 Cº den itibaren çökme riski taşır ve bu yüzden 15 DAKİKA içinde çökebilmektedir. Isıda genleşmesi sıfır olan ahşap bir çatı ise, yanarak taşıyıcı gücünü kaybedene kadar ORTALAMA BİR SAAT ayakta kalabilmektedir.

DERPEME DAYANIKLILIK

Ahşap diğer bütün malzemelere (betonarme, çelik v.b) daha hafiftir. Hafif olmasına rağmen ahşap çekmeye ve basınca dayanıklı iken betonarme dayanıksızdır. Deprem sonucunda betonarme yapılar büyük blok kütleler halinde yıkılıp altında kalanları ezerken ahşap yapılar; ancak bağlantı noktalarından ayrılacaklar ve tek bir yönde yana yatacaklardır bu yüzden altında kalan alan bir boşluk oluşturacak ve içinde bir yaşam alanı ihtiva edecektir ve üstelik hafif bir malzeme olduğundan ezici veya öldürücü bir tehdit oluşturmayacaktır.

Ülkemizin % 92si deprem riski taşımaktadır. Nüfusumuzun % 98 yani en az 59 milyon kişi bu tehlike ile her an yüz yüzedir. Depremde bizi öldürenin BETONUN AĞIRLIĞI olduğunu biliyoruz. 100 m²'lik betonarme karkas sisteminin yaklaşık 75 ton, 100 m²'lik ahşap yapının ise 2.5-4 ton arasında geldiği hesaplanmıştır. Betonarme ahşaba göre 5 KAT, çelik ise 13 KAT fazla ağırlığa sahiptir. Bu yüzden ölüm riski çok fazladır. Buna karşın aynı ağırlıktaki beton ve çeliğe göre ahşap, daha fazla yük taşımaktadır.Bir binanın depremde yıkılma sebebi, deprem dalgasının tersi yönünde hareket etmesidir.

Bu yüzden taşıyıcı kolonlar bu güçlü dalgalara dayanamaz ve yıkılır. Ahşap yapılar ise,esneklikleri sayesinde bu dalgalarla aynı yönde hareket edebildikleri için depreme kafa tutabilirler. Türkiye’ ye benzer fay hattına sahip Kaliforniya'da deprem riski sıfıra yakındır. Bu rakam, deprem olasılığının değil, depremin vereceği olası hasarın rakamıdır. Çünkü artık Kaliforniya'da konutların %99'u ahşaptır. Biz ise hâlâ, ahşaba göre 30 misli ağır betonarme yapıların, daha sağlam nasıl yapılacağını tartışıyoruz.

Şehirler ortalama 20 yılda rant ve fonksiyon farklılaşması ile kabuk değiştirir. Bugünden itibaren alacağımız önlemlerle ahşaba hayatımızda daha çok yer vermeye başlarsak, hem sağlıklı yaşam olanağına kavuşur, hem de tüm deprem riskinden her gün biraz daha uzaklaşmış oluruz. Hiçbir ticari ya da mesleki amaç, insan hayatından daha değerli olamaz.